Financie

Ako šetriť rodinný rozpočet

Všetci žijeme v dobe kedy je jednoduchou realitou, že príjem je menší než náklady ktoré musíme zaplatiť. Ako to zvládnuť a ušetriť pritom peniaze. Táto bežná realita máta nejedného Slováka. Náklady vysoké a príjem ku koncu mesiaca sa značne míňa. Pri otázkach z banky či od poradcu na otázku typu – Koľko si odkladáte peňazí? – sa oči iba prevracajú a Vy rozmýšľate či si z Vás dotyčný robí srandu… Na výber ako von z tohto začarovaného kruhu máme hneď niekoľko možností. Ako prvá, ktorú Vám každý odporučí je šetri alebo si nájdi ďalšiu prácu. Tak ďakujem pekne, tieto dve rady sú naozaj top. Ale situáciu až tak veľmi nezlepšia, zvlášť v prípade, že už šetríte alebo proste nemôžete kvôli rodine alebo zdraviu mať ďalšie zamestnanie. Tak čo teda v takomto prípade robiť?

Peniaze môžeme aj ušetriť

Obetujte jeden mesiac

Presne tak, obetujte jeden mesiac zo svojho času a zapisujte si každý jeden pohyb peňazí. Ideálne je ak si zapisujete nielen sumy, ktoré ste v obchodoch, na pumpách či na úrade nechali, ale pripnúť si aj bločky z nákupov. Takto si spravíte presný prehľad o tom, kam idú vaše peniaze najviac a či naozaj boli tieto nákupy potrebné.

Naozaj potrebujem zrovna toto

Pri nákupe sledujte ceny tovarov. Nielen výslednú cenu, na každej cenovke je informácia, koľko stojí kilo produktu. To je reálny pohľad na cenu potravín. Nekupujte teda balík kávy za 1,89eur ak kilo stojí 9 euro ale kúpte radšej väčšie balenie za cenu 2,40 eur ak je cena za kilo menšia. Bohužial stojí to na začiatku čas, ale neskôr uvidíte rozdiel v celkových cenách nákupov. Dnes sa spotrebiteľ musí zameriavať nielen na celkovú cenu ale musí čítať aj medzi riadkami.

nakupujte s rozumom a veďte si evidenciu

Pripravený na celý týždeň

Je pravdou, že okrem šekov je najvyššia položka rozpočtu minutá práve na potravinové nákupy. Aby ste predišli kupovaniu nepotrebných vecí, pripravte si zoznam. Sadnite si z rodinnou a pripravte si rozpis jedál na celý týždeň. Vypíšte si potraviny, ktoré budete potrebovať a jedlami na seba nadväzujte. Napríklad po polievke môžete na druhý deň pripraviť rizoto s mäsom a zeleninou. Pripravený zoznam si zoberte so sebou a snažte sa ho v obchode dodržať.